Przejdź do głównej zawartości

Specyfika regionów, czyli XLI spotkanie bibliografów w Opolu

 

W dniach 9-10 czerwca 2022 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się XLI Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP pod hasłem „Specyfika regionów – bibliografia i zbiory regionalne”. Bibliotekarze dyskutowali o charakterystycznych elementach swoich regionów nawiązujących do historii, kultury, położenia geograficznego, ale także związanych ze znanymi postaciami, literatami. Nawiązania te są inspiracją do poszukiwania i wdrażania sposobów i form pracy z czytelnikiem, dobierania tematów do promocji poszczególnych bibliotek i zbiorów. Spotkanie było doskonałą okazją do podzielenia się doświadczeniami i pomysłami dotyczącymi wykorzystania specyfiki swoich regionów, swoistych motywów i  symboli w codziennej pracy.


Jednym z ciekawszych wystąpień była prelekcja bibliotekarzy z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze poświęcona winiarskiej tożsamości Ziemi Lubuskiej w świetle zasobów zielonogórskiej placówki. Prelegentki opowiedziały o bogatych tradycjach winiarskich swojego miasta, starszych od samej miejscowości. Omówiły wybrane typy zbiorów o tej tematyce, w tym fotografie, książki, pocztówki, etykiety, grafiki oraz mapy związane z historią winiarstwa w Zielonej Górze i okolicy. Było to bardzo ciekawe wystąpienie historyczno-kulinarno-literackie. Inną ciekawą propozycję przedstawiła WBP w Opolu, charakteryzując swoje bogate, zabytkowe zbiory regionalne, wśród których na szczególną uwagę zasługuje imponująca kolekcja pocztówek dotyczących Opola, województwa opolskiego, ale także innych regionów. Biblioteka może pochwalić się wysoką jakością swojej kolekcji pocztówkowej. Dużą część zbioru widokówek stanowią obiekty przedwojenne. Pozostałe wystąpienia bibliotekarzy dotyczyły literatury pogranicza na przykładzie pogranicza polsko-czesko-niemieckiego (Książnica Karkonoska w Jeleniej Górze), Bibliografii Województwa Opolskiego (WBP w Opolu), specyfiki Lubelszczyzny w bibliografii regionalnej (WBP w Lublinie) oraz promocji regionu w działalności Czytelni Regionalnej (Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ciechanowie).  

Ciekawym punktem programu konferencji był wyjazd do Rogowa Opolskiego, gdzie w XVI-wiecznym, renesansowym zamku zgromadzone są zabytkowe zbiory regionalne WBP w Opolu. Wiele z nich to europejskie zabytki piśmiennictwa i ikonografii. Wśród najcenniejszych obiektów znajdują się pergaminowe rękopisy z XIV w., list od angielskiego poety Byrona wysłany z Wenecji 6 maja 1817 r. do syna dawnego właściciela rogowskiego zamku Paula von Haugwitza, starodruki, w tym najcenniejszy inkunabuł – XV-wieczny mszał z drzeworytem ukazującym Chrystusa na krzyżu, z Marią i św. Janem. Wśród zbiorów kartograficznych dominują mapy Śląska. Najliczniejszy zbiór map pochodzi z XVIII wieku. Zbiory graficzne to miedzioryty, akwaforty i staloryty powstałe w warsztatach mistrzów niderlandzkich, francuskich, włoskich, polskich i niemieckich.


List od angielskiego poety Byrona do syna dawnego właściciela rogowskiego zamku Paula von Haugwitza, 1817 r.               (ze zbiorów WBP  w Opolu, Oddział Zbiorów Zabytkowych w Rogowie Opolskim)
 

Konferencja w Opolu była inspirującym spotkaniem środowiska bibliotekarzy, okazją do wymiany poglądów i doświadczeń, poznania nowych, ciekawych metod działalności oraz zachętą do poszerzenia i wzbogacenia własnego warsztatu pracy.

                  Małgorzata

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Historia normalizacji na świecie

Z początkami normalizacji (oczywiście nie w takim znaczeniu, jakie tym procesom nadajemy dzisiaj) zetknęliśmy się już u zarania ludzkości. Początkowo była to działalność nieświadoma, związana z rozwojem mowy, pisma, liczenia i mierzenia, a więc procesami pewnego ujednolicenia sposobów komunikowania się między ludźmi. Już w Biblii (Księga Wyjścia 25,10), we fragmencie dotyczącym budowy Arki Przymierza,  mamy także do czynienia z elementami wskazówek odnośnie zachowania pewnego standardu – Z drewna akacjowego zrobią skrzynię o długości dwa i pół łokcia, szerokości i wysokości półtora łokcia. W Chinach, w latach 221-210 p.n.e, cesarz Qin Shi Hiang ujednolicił pismo, system miar i wag, system pieniężny, a nawet rozstaw osi kół w wozach. Wprowadzone przez niego unifikacje przyczyniły się do znacznego rozwoju Chin oraz zapobiegły decentralizacji państwa. Także rozwiązania zastosowane przy okazji rozbudowy Wielkiego Muru Chińskiego oraz budowa kanałów nawadniających oraz

Czy to jest takie ważne?

  Czy wiecie, że na stronie internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w zakładce Katalogi i bazy w rozszerzeniu Wszystkie katalogi i bazy na samym dole strony znajduje się zakładka Multiwyszukiwarka? To tutaj możecie wybrać bazy, które będziecie jednocześnie przeszukiwać. Poruszając się w tematyce regionalnej, zaznaczamy Bibliografie regionalne, ale możecie uzupełnić swoje wyniki przeszukaniem katalogu Dokumentów Życia Społecznego lub katalogu WBP. Od razu macie odpowiedź, ile materiałów znajduje się w poszczególnych rocznikach Bibliografii lub katalogach!   W tym miejscu chcę podzielić się refleksją. Czytelnik w Bibliografii znajdzie tylko te materiały, które tam my bibliografowie wprowadzimy. Nawet więcej – tylko te, które są opatrzone dobrymi hasłami przedmiotowymi. Polecam przy wprowadzaniu podglądanie materiałów już wprowadzonych (być może przez naszych poprzedników zajmujących się bibliografią), bowiem skutkuje to zachowaniem jednolitych haseł. Bo dlaczego w jednym ro