Przejdź do głównej zawartości

Konferencja bibliografów - dzień pierwszy

Dwa ostatnie dni maja były w Olsztynie wyjątkowe, nie tylko dlatego, że w całej Polsce lało jak z cebra, a u nas słonecznie i ciepło. Przede wszystkim, nasze miasto po raz pierwszy zostało gospodarzem ważnego dla braci bibliotekarskiej święta, jakim jest Ogólnopolskie Spotkanie Bibliografów Regionalnych. Współorganizacją 38 już edycji zajęły się WBP w Olsztynie i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Bibliotekarze, w tym prelegenci zjechali się dosłownie z całej Polski. Przez dwa dni obradowaliśmy w gronie 80 osób odpowiedzialnych w placówkach bibliotecznych za tworzenie regionalnych baz danych i źródeł informacji, a także popularyzację wiedzy o regionie. Toteż w programie, poza prezentacją działań z "naszego podwórka" czyli "Bibliografią Warmii i Mazur", znalazło się jeszcze kilka tematów, które mamy nadzieję, zainspirowały bibliotekarzy do nowego, może kreatywnego spojrzenia na bibliografię regionalną.
 
 

Konferencję otwierał Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie - Andrzej Marcinkiewicz oraz przewodnicząca Zespołu Bibliografów SBP Pani Marzena Przybysz, która moderowała całość wydarzenia. Podczas spotkania towarzyszył nam "konik mazurski", jeden z symboli regionalnych. Goście otrzymali też notesy z wzorami z kafli regionalnych.

Pierwszym prelegentem 30 maja 2019 r. była prof. Izabela Lewandowska z UWM w Olsztynie, historyczka, badaczka regionu, specjalistka w zakresie szeroko rozumianego dziedzictwa regionalnego, w tym historii mówionej, a także popularyzatorka gwary warmińskiej. Następnie bibliografowie z Pracowni Regionalnej WBP w Olsztynie - Anna Wysocka i Krzysztof Romulewicz usystematyzowali informacje o historii "Bibliografii Warmii i Mazur" tworzonej nieprzerwanie od 1945 r. oraz przeanalizowali wykorzystanie regionalnych baz bibliograficznych w województwie warmińsko-mazurskim z perspektywy współpracy z siecią bibliotek publicznych.
 
 

Po przerwie, kierownik Działu Komunikacji Biblioteki Elbląskiej, Dominik Żyłowski, opowiadał, jak skutecznie można budować markę biblioteki w oparciu o to, co ją wyróżnia. Jak to ujął - "marka to jest coś, w czym mielibyśmy chęć uczestniczyć, stać się częścią tego zjawiska". Jego współpracowniczka - Aleksandra Buła, zaprezentowała natomiast atrakcyjne formy materiałów promocyjnych o spójnej szacie graficznej, kierowanych do przemyślanego odbiorcy. Produkty tworzone w tym celu przez Bibliotekę Elbląską nawiązują do cennego Narodowego Zasobu Bibliotecznego przechowywanego w Elblągu. Wśród nich na uwagę szczególnie zasługują herbarze. Wszystkie prezentowane gadżety - kalendarze, torby, zakładki, przypinki - cieszyły się wśród uczestników konferencji popularnością.
 
 

Pierwszy dzień konferencji zamknęły dwa referaty poświęcone formom promocji w bibliotekach powiatowej i wojewódzkiej. O regionalnej działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Działdowie opowiadała jej Dyrektor - Justyna Lytvyn. Marką tej placówki z pewnością jest literatura i literaci regionu Działdowszczyzny. Z kolei kierowniczka Pracowni Regionalnej WBP w Olsztynie, Anita Romulewicz w ostatnim wykładzie podkreśliła najważniejsze formy promocji Warmii i Mazur w bibliotece wojewódzkiej, od tych tradycyjnych, jak publikacje i współpraca ze środowiskiem szkolnym i naukowym, po nowoczesne technologie. Goście mogli też obejrzeć jedną z wystaw o tematyce regionalnej "Skarby Warmii", gdzie oprócz qrkodów mogli zmierzyć się z tekstami w gwarze warmińskiej.
 
 

Aby umilić uczestnikom konferencji pobyt w stolicy Warmii, zorganizowaliśmy popołudniowe atrakcje i wieczorny relaks. Goście po obiedzie w samym sercu olsztyńskiej starówki, odwiedzili Muzeum Warmii i Mazur, a następnie Muzeum Nowoczesności w Tartaku Raphaelsohnów. Naszym przewodnikiem po największych zabytkach Olsztyna oraz Parku Centralnym był Marian Jurak z PTTK w Olsztynie. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czuj duch!... czyli bibliografia prasy harcerskiej

              W latach 2019-2020 ukazało się trzytomowe dzieło  poświęcone prasie harcerskiej autorstwa Mariana Miszczuka. Jak czytamy we wstępie opracowania, prasa harcerska zapoczątkowana we Lwowie w 1911 r. towarzyszy temu ruchowi niemal od samego początku, stanowiąc ważny i bogaty element jego historii. Wielokrotnie była najważniejszym przekaźnikiem informacji. Wydawnictwo będące efektem kilkudziesięciu lat poszukiwań i działań kolekcjonerskich autora obejmuje lata 1911-2019 i składa się na następujące tytuły: „Bibliografia prasy, gazetek ściennych i jednodniówek Związku Harcerstwa Polskiego: 1945-1950” (wyd. w 2019 r.), „Bibliografia Prasy Harcerskiej: 1911-1939” (wyd. w 2020 r.) oraz „Bibliografia emigracyjnej i polonijnej prasy harcerskiej oraz jednodniówek 1914-2019” (wyd. w 2020 r.                          ...

Historia normalizacji na świecie

Z początkami normalizacji (oczywiście nie w takim znaczeniu, jakie tym procesom nadajemy dzisiaj) zetknęliśmy się już u zarania ludzkości. Początkowo była to działalność nieświadoma, związana z rozwojem mowy, pisma, liczenia i mierzenia, a więc procesami pewnego ujednolicenia sposobów komunikowania się między ludźmi. Już w Biblii (Księga Wyjścia 25,10), we fragmencie dotyczącym budowy Arki Przymierza,  mamy także do czynienia z elementami wskazówek odnośnie zachowania pewnego standardu – Z drewna akacjowego zrobią skrzynię o długości dwa i pół łokcia, szerokości i wysokości półtora łokcia. W Chinach, w latach 221-210 p.n.e, cesarz Qin Shi Hiang ujednolicił pismo, system miar i wag, system pieniężny, a nawet rozstaw osi kół w wozach. Wprowadzone przez niego unifikacje przyczyniły się do znacznego rozwoju Chin oraz zapobiegły decentralizacji państwa. Także rozwiązania zastosowane przy okazji rozbudowy Wielkiego Muru Chińskiego oraz budowa kanałów nawadniających o...

Warsztaty dla bibliografów 2017

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w VIII Spotkaniu Bibliografów Regionalnych. Mamy nadzieję, że wspólne spotkanie pomogło nam wszystkim udoskonalić warsztat pracy.  I wreszcie obiecana prezentacja "Historia regionu. Trudne przypadki artykułów". Prezentacja do pobrania. Poniżej kilka fotek: Tematem spotkania była historia naszego regionu. Wyjątkowo gościliśmy też koleżanki z Działu Analiz i Współpracy z Regionem. Krzysztof Romulewicz opowiadał jak zmieniały się granice naszego regionu, od czasów najdawniejszych po współczesne. O nowym dziale 04.08.08 opowiedziała Paulina Wakar, a Ania Wysocka pokazała, jak unikać najczęściej popełnianych błędów podczas bibliografowania artykułów z dziedziny historii. Widoczną na zdjęciu prezentację z przykładami znajdziecie powyżej. Wszyscy uczestnicy spotkania Bibliografów Regionalnych otrzymali egzemplarze najnowszej publikacji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie "Drugi pokój toruński. ...