Przejdź do głównej zawartości

Bibliografia w 6 krokach


To nie będzie typowy wpis o bożonarodzeniowych tradycjach na Warmii i Mazurach. Będzie to miniporadnik, jak za pomocą haseł szukać informacji, a jako że mamy grudzień, to za przykładowe zapytanie uznajmy zwyczaje i obrzędy kultywowane w naszym regionie. Często bowiem w okresie okołoświątecznym przychodzą (bądź telefonują) do bibliotek czytelnicy zainteresowani tymże tematem chcąc pogłębić swoją wiedzę bądź we własnych domach kontynuować tradycje przodków.

Przeczytajcie więc instrukcję, jak szukać wartościowych treści:

  • Wejdź na stronę internetową Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, odszukaj zakładkę Katalogi i bazy i wybierz z listy pozycję Bibliografia Warmii i Mazur (możesz także skorzystać z tego linku: https://www.wbp.olsztyn.pl/bwm/).
  • Wybierz bazę bibliograficzną.

Pamiętaj, bibliografia za lata 1945-1998 ukazała się w formie tomów, które po digitalizacji udostępniono w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Cyfrowej. Obiekty możesz przeszukiwać pełnotekstowo!

  • Masz dwie możliwości przeszukiwania baz:

a) wyszukiwanie proste polegające na wpisaniu dowolnego słowa,

b) wyszukiwanie złożone polegające na wpisaniu konkretnego autora, tytułu artykułu/książki, tytułu czasopisma bądź hasła.

Sytuacja jest prosta, gdy przeszukujesz bazę za pomocą trzech pierwszych wymienionych wyżej kryteriów. Jeśli zaś chcesz wykorzystać czwarte kryterium, musisz posługiwać się określonymi hasłami. Oto lista najczęściej występujących, okołoświątecznych haseł:

Etnografia

Boże Narodzenie

Obrzędy ludowe

Obyczaje

Adwent

Co ważne, hasła możesz ze sobą łączyć! Sprawdzi się to chociażby w sytuacji, gdy musisz zawęzić poszukiwania do wybranego obszaru geograficznego. Przykład? Poszukując informacji o zwyczajach świątecznych tylko na Mazurach, w jedno okienko wpisz hasło Boże Narodzenie, w kolejne zaś Mazury.

  • Możesz również skorzystać z Multiwyszukiwarki znajdującej się na stronie Biblioteki (https://mak.wbp.olsztyn.pl/fidkar/). Wystarczy, że wypełnisz odpowiednio pola i zaznaczysz, które bazy bibliograficzne mają być przeszukiwane.
  • Wybierz interesujące cię teksty i udaj się do biblioteki, by oddać się lekturze!

Proste, prawda? Życzę więc owocnych poszukiwań i zachęcam do regularnego korzystania z Bibliografii Warmii i Mazur.

 

Marta

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Historia normalizacji na świecie

Z początkami normalizacji (oczywiście nie w takim znaczeniu, jakie tym procesom nadajemy dzisiaj) zetknęliśmy się już u zarania ludzkości. Początkowo była to działalność nieświadoma, związana z rozwojem mowy, pisma, liczenia i mierzenia, a więc procesami pewnego ujednolicenia sposobów komunikowania się między ludźmi. Już w Biblii (Księga Wyjścia 25,10), we fragmencie dotyczącym budowy Arki Przymierza,  mamy także do czynienia z elementami wskazówek odnośnie zachowania pewnego standardu – Z drewna akacjowego zrobią skrzynię o długości dwa i pół łokcia, szerokości i wysokości półtora łokcia. W Chinach, w latach 221-210 p.n.e, cesarz Qin Shi Hiang ujednolicił pismo, system miar i wag, system pieniężny, a nawet rozstaw osi kół w wozach. Wprowadzone przez niego unifikacje przyczyniły się do znacznego rozwoju Chin oraz zapobiegły decentralizacji państwa. Także rozwiązania zastosowane przy okazji rozbudowy Wielkiego Muru Chińskiego oraz budowa kanałów nawadniających oraz

Specyfika regionów, czyli XLI spotkanie bibliografów w Opolu

  W dniach 9-10 czerwca 2022 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się XLI Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP pod hasłem „Specyfika regionów – bibliografia i zbiory regionalne”. Bibliotekarze dyskutowali o charakterystycznych elementach swoich regionów nawiązujących do historii, kultury, położenia geograficznego, ale także związanych ze znanymi postaciami, literatami. Nawiązania te są inspiracją do poszukiwania i wdrażania sposobów i form pracy z czytelnikiem, dobierania tematów do promocji poszczególnych bibliotek i zbiorów. Spotkanie było doskonałą okazją do podzielenia się doświadczeniami i pomysłami dotyczącymi wykorzystania specyfiki swoich regionów, swoistych motywów i   symboli w codziennej pracy. Jednym z ciekawszych wystąpień była prelekcja bibliotekarzy z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze poświęcona winiarskiej tożsamości Ziemi Lubuskiej w świetle zasobów zielonogórskiej placówki. Prele

Czy to jest takie ważne?

  Czy wiecie, że na stronie internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w zakładce Katalogi i bazy w rozszerzeniu Wszystkie katalogi i bazy na samym dole strony znajduje się zakładka Multiwyszukiwarka? To tutaj możecie wybrać bazy, które będziecie jednocześnie przeszukiwać. Poruszając się w tematyce regionalnej, zaznaczamy Bibliografie regionalne, ale możecie uzupełnić swoje wyniki przeszukaniem katalogu Dokumentów Życia Społecznego lub katalogu WBP. Od razu macie odpowiedź, ile materiałów znajduje się w poszczególnych rocznikach Bibliografii lub katalogach!   W tym miejscu chcę podzielić się refleksją. Czytelnik w Bibliografii znajdzie tylko te materiały, które tam my bibliografowie wprowadzimy. Nawet więcej – tylko te, które są opatrzone dobrymi hasłami przedmiotowymi. Polecam przy wprowadzaniu podglądanie materiałów już wprowadzonych (być może przez naszych poprzedników zajmujących się bibliografią), bowiem skutkuje to zachowaniem jednolitych haseł. Bo dlaczego w jednym ro