Przejdź do głównej zawartości

Dziś debiut, jutro bibliografia znanego literata

W poprzednim poście nauczyliście się już przeszukiwać bazy w celu wyszukania i wybrania wartościowych informacji. Cóż jeszcze możecie zrobić ze wspomnianym zbiorem? Oczywiście przygotować własną bibliografię. Zacznijcie może od najprostszej, osobowej. I nie mówcie, że nigdy, komu i dlaczego!

 

W miastach i miasteczkach województwa warmińsko-mazurskiego mieszkają kreatywni, twórczy ludzie. Piszą wiersze, powieści dla dorosłych bądź dla dzieci. Skupieni w grupach literackich lub niekoniecznie. Jeżeli dziś nie mają bogatego dorobku literackiego, to na pewno kiedyś będą mieli. Pewnie będą obchodzili jubileusze pracy, debiutu, działalności, a wówczas wasza bibliografia będzie wspaniałym prezentem dla jubilata.

 

Co zrobić, aby stworzyć taką bibliografię? Z przeszukiwanych baz i katalogu wybierzcie wszystkie teksty naszego autora oraz teksty na temat naszego autora (przeglądamy indeksy autorskie i przedmiotowe). Bibliografię podzielcie na dwie części - podmiotową, obejmującą twórczość naszej wybranej postaci i część przedmiotową, w której zarejestrujecie opracowania o naszym autorze. Załóżcie, że zasięg chronologiczny obejmie okres od debiutu lub ukazania się pierwszej pracy autora do chwili sporządzania bibliografii i zamknięcia prac nad naszym spisem.

 

W zależności od rodzaju i ilości twórczości wybranej osoby, podzielcie część podmiotową według form piśmienniczych i wydawniczych, wyodrębniając utwory wydane w formie wydawnictw zwartych, prac redakcyjnych lub edytorskich, wierszy, prozy, publicystyki. W części przedmiotowej wydzielcie prace ogólne o autorze, wywiady, nagrody. Recenzje utworów waszego pisarza możecie zgromadzić pod opisami wydawnictw zwartych, których dotyczą lub w osobnym dziale części przedmiotowej. Bibliografię możecie zaopatrzyć w indeks osobowy i indeks tytułów utworów literackich, a zebrane opisy ułożyć według daty wydania lub alfabetycznie w zależności od zebranych materiałów.

 


To wszystko jest proste i w zasięgu waszych możliwości. Czasami trzeba poszerzyć źródła poza Bibliografię Warmii i Mazur, ale to w zależności od charakteru twórczości naszego autora. Możecie na przykład przejrzeć Polską Bibliografię Literacką, Bibliografię Historii Polski, katalog Biblioteki Narodowej, który w ostatnich latach zawiera Przewodnik Bibliograficzny i Bibliografię Zawartości Czasopism.

 


I jeszcze ważna uwaga - żeby powstała taka bibliografia wykorzystująca już istniejące opisy bibliograficzne, należy precyzyjnie wprowadzać opisy na bieżąco. Musicie przewidywać, jak może być wykorzystany wasz rekord, wszak bazy dostępne są poprzez Internet i korzystać z nich mogą ludzie z całego świata. Być może wnuczek zamieszkały obecnie w Australii zechce zrobić swojej babci, poetce niespodziankę!

 

Przykładowo:

 

Gorące lato // Gazeta Olsztyńska. – 2021, nr 5, dod. Głos Bartąga, nr 5, s. 2.

Wiersze członków Grupy Literackiej Łyna.

 

W tym przypadku nawet wymienieni w hasłach autorzy nie rozwieją wątpliwości i nie rozwiążą problemów. Należałoby zanotować:

 

[Wiersze] / Maciej Maciejka // Gazeta Olsztyńska. – 2021, nr 5, dod. Głos Bartąga, s. 3.

Zawiera: Choinka ; Las ; Lato.

 

[Wiersze] / Anna Stulistna // Gazeta Olsztyńska. – 2021, nr 5, dod. Głos Bartąga, s. 3.

Zawiera: Jeziorak zimą ; Kisajno.

 

Możliwy jest jeszcze zapis:

 

Gorące lato // Gazeta Olsztyńska. – 2021, nr 5, dod. Głos Bartąga, nr 5, s. 2.

Wiersze członków Grupy Literackiej Łyna. – Treść: Maciejka, Maciej: Choinka ; Las ; Lato. – Stulistna Anna: Jeziorak zimą ; Kisajno.

 

Możecie też każdy wiersz zapisać jako osobny rekord. I może teraz wydaje się, że to dużo pracy, tyle rekordów, ale przecież umiecie sobie pracę usprawnić, umiecie powtarzalne elementy kopiować. A później, w momencie opracowywania bibliografii, nie będziecie musieli sprawdzać tytułów wierszy oraz stron.

 

Jeśli chodzi o adnotacje, to zdanie „zawiera wiersze członków Grupy Literackiej X" zamieszczone pod niewiele mówiącym tytułem nie ułatwi sprawy. Nie wiecie, którzy autorzy publikują w danym tekście, nie znacie tytułów ich wierszy, czasami strony są mało precyzyjne np. s. 2-3. Obecnie z uwagi na wymogi systemów komputerowych oraz zmiany wprowadzane przez Bibliotekę Narodową preferowane są opisy wierszy każdego autora w osobnych rekordach.

 

Również opis:

Konkurs "O Trzcinę Kortowa" : o czym wiersze piszą młodzi? / lek // Wiadomości Uniwersyteckie UWM. - 2021, nr 4, s. 16.

X edycja konkursu literackiego "O Trzcinę Kortowa".

 

jest dalece niewystarczający, gdyż nie wiecie nic o laureatach. W przyszłości przygotowując bibliografię konkretnych osób, będziecie musieli zajrzeć do tekstu, co bywa czasochłonne i problematyczne. Rekord powinien wyglądać tak:

 

Konkurs "O Trzcinę Kortowa" : o czym wiersze piszą młodzi? / lek // Wiadomości Uniwersyteckie UWM. - 2021, nr 4, s. 16.

X edycja konkursu literackiego "O Trzcinę Kortowa". Laureaci: Bartosz Danisiewicz (Olsztyn), Klaudia Gulewicz (Olsztyn), Weronika Surowiec (Ostróda), Jan Szulc (Kętrzyn) Zofia Warzocha (Olsztyn), Damian Wojciech Woda (Olsztyn); wyróżnienia: Krystian Dominiczak (Ostróda), Michał Fodemski (Olsztyn), Dominika Jankowska (Ostróda), Oskar Kołoszko (Olsztyn), Oliwia Turek (Olsztyn).

 

Pamiętajcie - bazy regionalne są kopalnią wiedzy. Trzeba tylko odkryć wszystkie skarby, które się tam znajdują.

 

Dominika

 

Dla zainteresowanych kilka przykładów bibliografii osobowych:

Kazimierz Brakoniecki

Wojciech Marek Darski

Krzysztof Czacharowski


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Historia normalizacji na świecie

Z początkami normalizacji (oczywiście nie w takim znaczeniu, jakie tym procesom nadajemy dzisiaj) zetknęliśmy się już u zarania ludzkości. Początkowo była to działalność nieświadoma, związana z rozwojem mowy, pisma, liczenia i mierzenia, a więc procesami pewnego ujednolicenia sposobów komunikowania się między ludźmi. Już w Biblii (Księga Wyjścia 25,10), we fragmencie dotyczącym budowy Arki Przymierza,  mamy także do czynienia z elementami wskazówek odnośnie zachowania pewnego standardu – Z drewna akacjowego zrobią skrzynię o długości dwa i pół łokcia, szerokości i wysokości półtora łokcia. W Chinach, w latach 221-210 p.n.e, cesarz Qin Shi Hiang ujednolicił pismo, system miar i wag, system pieniężny, a nawet rozstaw osi kół w wozach. Wprowadzone przez niego unifikacje przyczyniły się do znacznego rozwoju Chin oraz zapobiegły decentralizacji państwa. Także rozwiązania zastosowane przy okazji rozbudowy Wielkiego Muru Chińskiego oraz budowa kanałów nawadniających oraz

Specyfika regionów, czyli XLI spotkanie bibliografów w Opolu

  W dniach 9-10 czerwca 2022 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się XLI Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP pod hasłem „Specyfika regionów – bibliografia i zbiory regionalne”. Bibliotekarze dyskutowali o charakterystycznych elementach swoich regionów nawiązujących do historii, kultury, położenia geograficznego, ale także związanych ze znanymi postaciami, literatami. Nawiązania te są inspiracją do poszukiwania i wdrażania sposobów i form pracy z czytelnikiem, dobierania tematów do promocji poszczególnych bibliotek i zbiorów. Spotkanie było doskonałą okazją do podzielenia się doświadczeniami i pomysłami dotyczącymi wykorzystania specyfiki swoich regionów, swoistych motywów i   symboli w codziennej pracy. Jednym z ciekawszych wystąpień była prelekcja bibliotekarzy z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze poświęcona winiarskiej tożsamości Ziemi Lubuskiej w świetle zasobów zielonogórskiej placówki. Prele

Czy to jest takie ważne?

  Czy wiecie, że na stronie internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w zakładce Katalogi i bazy w rozszerzeniu Wszystkie katalogi i bazy na samym dole strony znajduje się zakładka Multiwyszukiwarka? To tutaj możecie wybrać bazy, które będziecie jednocześnie przeszukiwać. Poruszając się w tematyce regionalnej, zaznaczamy Bibliografie regionalne, ale możecie uzupełnić swoje wyniki przeszukaniem katalogu Dokumentów Życia Społecznego lub katalogu WBP. Od razu macie odpowiedź, ile materiałów znajduje się w poszczególnych rocznikach Bibliografii lub katalogach!   W tym miejscu chcę podzielić się refleksją. Czytelnik w Bibliografii znajdzie tylko te materiały, które tam my bibliografowie wprowadzimy. Nawet więcej – tylko te, które są opatrzone dobrymi hasłami przedmiotowymi. Polecam przy wprowadzaniu podglądanie materiałów już wprowadzonych (być może przez naszych poprzedników zajmujących się bibliografią), bowiem skutkuje to zachowaniem jednolitych haseł. Bo dlaczego w jednym ro