Przejdź do głównej zawartości

Razem dziesięć lat



To już dziesięć lat, jak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, wspólnie z bibliotekami publicznymi z województwa warmińsko-mazurskiego współtworzy "Bibliografię Warmii i Mazur". Zapoczątkowała ją Emilia Sukertowa-Biedrawina w 1945 r., a my - bibliotekarze-regionaliści - dumnie kontynuujemy jej dzieło. Warto przy tym dodać, że jest to najdłużej i nieprzerwanie rejestrowana bibliografia regionalna w Polsce. Tym bardziej dziękujemy wszystkim bibliotekarzom, którzy dokładają swoją część do tej wyjątkowej, unikatowej bazy danych.
Zespół Bibliografów Regionalnych z województwa warmińsko-mazurskiego (prawie) w komplecie.
 14 marca 2018 r. postanowiliśmy uczcić naszą współpracę podczas IX już Spotkania Bibliografów Regionalnych. W gronie 19 specjalistek od informacji regionalnej z bibliotek publicznych (powiatowych i gminnych), podsumowaliśmy dotychczasowe, niemałe dokonania, a że bibliograf nigdy nie spoczywa na laurach, po jubileuszowym (wiśniowo-śmietankowym) torcie, przyszedł czas na część szkoleniową.

Pani Teresa Sienkiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku
autorka pierwszego rekordu we wspólnej bazie.

Ostatnia dekada pracy nad tworzeniem bibliografii regionalnej pokazała nam, że najwięcej trudności przynosiły częste zmiany kadrowe wśród bibliografów i rozrastający się w niesamowitym tempie rynek wydawniczy czasopism w naszym regionie. Nie znaczy to, że rezygnujemy z utrzymania bieżącego charakteru bibliografii. Aby nie dać się zwariować, i co ważniejsze, uniknąć szumu informacyjnego, pracowaliśmy głównie nad ulepszeniem systemu doboru i selekcji rejestrowanych materiałów. W końcu bibliografia to zasób wartościowej i rzeczowej informacji, a nie internetowy ocean bez dna.
Krzysztof Romulewicz podpowiada jak gromadzić i opracowywać wartościowe informacje regionalne.
Część podpowiedzi znajdziecie TUTAJ

Od ostatniej publikacji metodycznej będącej wsparciem dla wszystkich bibliografów z warmińsko-mazurskiego (autorstwa Pani Bożeny Wasilewskiej) minęło ponad 12 lat. Toteż konieczna stała się aktualizacja schematu klasyfikacji zbiorów. Pojawił się chociażby nowy dział (04.08.08 Polska Ludowa), który przesunął znacząco granice ostatniego działu Historia z 1945 r. aż do 1989 r. Nie bylibyśmy też sobą, gdybyśmy nie pochylili się nad jakością naszych opisów bibliograficznych. Wiadomo, nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. A przy bibliografii zawsze jest co robić.
Ania Wysocka wyjaśnia zawiłości opisu bibliograficznego.
Omawiane przykłady znajdziecie w PREZENTACJI
Kolejną dekadę zaczęliśmy od ożywionej dyskusji: brać czy nie brać? (o nie!, nie myślcie sobie!). Chodzi o kłopotliwe artykuły z czasopism, z którymi nawet najbardziej doświadczeni nie wiedzą co zrobić. Zgodni za to byliśmy, że warto spotkać się jeszcze w tym roku ponownie, aby podzielić się wiedzą na temat zaawansowanych technik korekty w systemie bibliograficznym. Tak też zrobimy.

Tymczasem wydaliśmy w wersji elektronicznej ostatnią „dwulatkę”, czyli „Bibliografię Warmii i Mazur za lata 2009-2010”. Dotarła ona do wszystkich bibliotek powiatowych w województwie (a niebawem jako egzemplarz obowiązkowy także do innych placówek w kraju). Oj dała się nam ona we znaki. Wyobraźcie sobie bowiem korektę wydawniczą książki, która po wydrukowaniu miałaby wysokość krzesła, w dodatku z oparciem. Najważniejsze jednak jest to, że do czytelników trafi solidna dawka informacji o Warmii i Mazurach.
 Anita

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czuj duch!... czyli bibliografia prasy harcerskiej

              W latach 2019-2020 ukazało się trzytomowe dzieło  poświęcone prasie harcerskiej autorstwa Mariana Miszczuka. Jak czytamy we wstępie opracowania, prasa harcerska zapoczątkowana we Lwowie w 1911 r. towarzyszy temu ruchowi niemal od samego początku, stanowiąc ważny i bogaty element jego historii. Wielokrotnie była najważniejszym przekaźnikiem informacji. Wydawnictwo będące efektem kilkudziesięciu lat poszukiwań i działań kolekcjonerskich autora obejmuje lata 1911-2019 i składa się na następujące tytuły: „Bibliografia prasy, gazetek ściennych i jednodniówek Związku Harcerstwa Polskiego: 1945-1950” (wyd. w 2019 r.), „Bibliografia Prasy Harcerskiej: 1911-1939” (wyd. w 2020 r.) oraz „Bibliografia emigracyjnej i polonijnej prasy harcerskiej oraz jednodniówek 1914-2019” (wyd. w 2020 r.                          ...

Historia normalizacji na świecie

Z początkami normalizacji (oczywiście nie w takim znaczeniu, jakie tym procesom nadajemy dzisiaj) zetknęliśmy się już u zarania ludzkości. Początkowo była to działalność nieświadoma, związana z rozwojem mowy, pisma, liczenia i mierzenia, a więc procesami pewnego ujednolicenia sposobów komunikowania się między ludźmi. Już w Biblii (Księga Wyjścia 25,10), we fragmencie dotyczącym budowy Arki Przymierza,  mamy także do czynienia z elementami wskazówek odnośnie zachowania pewnego standardu – Z drewna akacjowego zrobią skrzynię o długości dwa i pół łokcia, szerokości i wysokości półtora łokcia. W Chinach, w latach 221-210 p.n.e, cesarz Qin Shi Hiang ujednolicił pismo, system miar i wag, system pieniężny, a nawet rozstaw osi kół w wozach. Wprowadzone przez niego unifikacje przyczyniły się do znacznego rozwoju Chin oraz zapobiegły decentralizacji państwa. Także rozwiązania zastosowane przy okazji rozbudowy Wielkiego Muru Chińskiego oraz budowa kanałów nawadniających o...

Warsztaty dla bibliografów 2017

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w VIII Spotkaniu Bibliografów Regionalnych. Mamy nadzieję, że wspólne spotkanie pomogło nam wszystkim udoskonalić warsztat pracy.  I wreszcie obiecana prezentacja "Historia regionu. Trudne przypadki artykułów". Prezentacja do pobrania. Poniżej kilka fotek: Tematem spotkania była historia naszego regionu. Wyjątkowo gościliśmy też koleżanki z Działu Analiz i Współpracy z Regionem. Krzysztof Romulewicz opowiadał jak zmieniały się granice naszego regionu, od czasów najdawniejszych po współczesne. O nowym dziale 04.08.08 opowiedziała Paulina Wakar, a Ania Wysocka pokazała, jak unikać najczęściej popełnianych błędów podczas bibliografowania artykułów z dziedziny historii. Widoczną na zdjęciu prezentację z przykładami znajdziecie powyżej. Wszyscy uczestnicy spotkania Bibliografów Regionalnych otrzymali egzemplarze najnowszej publikacji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie "Drugi pokój toruński. ...