Przejdź do głównej zawartości

Bibliografowie w Zielonej Górze

Przełom września i października dla bibliografów z całego kraju był czasem wyjątkowym – do Zielonej Góry przybyło kilkadziesiąt osób, by wziąć udział w XL Ogólnopolskim Spotkaniu Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej. Doroczne obrady są świetną okazją do wymiany doświadczeń i nie inaczej było tym razem!

Pierwszego dnia konferencji wygłoszonych zostało siedem referatów. Jako pierwsza głos zabrała prof. Małgorzata Mikołajczak reprezentująca Uniwersytet Zielonogórski. Wykład dotyczący odkrywania literackiego dziedzictwa regionu rozpoczął się prezentacją fragmentu filmu Imię róży. Po dość zaskakującym wstępie naukowczyni przybliżyła rolę archiwów w badaniach literaturoznawczych i nawiązała do laboratoryzacji humanistyki. Niestety, ze względu na ograniczony czas prof. Mikołajczak jedynie wspomniała o takich zagadnieniach jak komparatystyka regionalna czy bioregionalizm.

Kolejny referat wygłosiła Anna Urbaniak – pracownica Biblioteki Zielonogórskiej będącej notabene gospodarzem Spotkania. Wystąpienie dotyczyło wyzwań i problemów pojawiających się przy tworzeniu Bibliografii Ziemi Lubuskiej. Prelegentka opowiedziała o zasięgu terytorialnym i chronologicznym, konwersji czy postępie prac przy wprowadzaniu do bazy elektronicznej kart z katalogu kartkowego.

Jako trzeci swój wykład o Bibliografii Historii Śląska wygłosił dr hab. Zdzisław Gębołyś z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Naukowiec, jako członek Zespołu BHŚ od 1988 roku, przybliżył nie tylko historię Bibliografii czy zasady współpracy między zespołem polskim, czeskim i niemieckim, ale przede wszystkim przedstawił potencjał informacyjny wiekopomnego dzieła.

Niezwykle ważne zagadnienie poruszyła w kolejnym referacie Aneta Szczepaniak-Głębocka z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Prelegentka omówiła hasła przedmiotowe w aspekcie deskryptorów Biblioteki Narodowej na przykładzie bibliografii regionalnej Wielkopolski. Bibliografowie z Poznania bowiem przed wprowadzeniem DBN stosowali własną klasyfikację i hasła bez określników, a obecnie prowadzą prace nad ujednoliceniem rekordów.

Ostatnie wystąpienie pierwszego dnia konferencji dotyczyło stosowania deskryptorów w bibliografii Małopolski. Wojciech Kowalewski i Joanna Grzeszczuk z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie opowiedzieli o tworzeniu jednej z największych bibliografii regionalnych w Polsce. Prelegenci wspomnieli o niezwykle ciekawej praktyce, a mianowicie o monitorowaniu zapytań czytelników korzystających z bazy. Rozważaniom poddany został także proces tworzenia intuicyjnych deskryptorów geograficznych.

Po wysłuchaniu wszystkich referatów bibliografowie udali się na spacer w kierunku Muzeum Ziemi Lubuskiej. Pracownicy tejże instytucji poprzez interaktywne i tradycyjne formy ekspozycji odkryli przed bibliotekarzami z całej Polski fascynującą przeszłość Zielonej Góry. Po wizycie w Muzeum przyszedł czas na obiad w słynnej Palmiarni i degustację lokalnego wina w jednej z zabytkowych piwnic winiarskich. Kosztowaniu trunku towarzyszyło spotkanie z pisarzem i poetą Krzysztofem Fedorowiczem. Wieczorem odbyła się kolacja winiarska.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się zwiedzaniem siedziby Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Oglądaniu poszczególnych działów towarzyszyło mnóstwo pytań o funkcjonowanie placówki. Następnie bibliotekarze udali się do sali konferencyjnej, by wysłuchać zaplanowanych wystąpień. Jako pierwsza wystąpiła Anna Broda z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Toruniu. Prelegentka w szczegółowy sposób przedstawiła bibliografię regionalną województwa kujawsko-pomorskiego, bibliografię WBP w Toruniu jako inicjatywę z okazji stulecia instytucji oraz bibliografię publikacji pracowników tejże placówki.

Ostatnim wykładem dotyczącym stricte bibliografii było wystąpienie Sylwii Wesołowskiej z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Bibliotekarka zaprezentowała współczesne bibliografie tworzone na terenie Pomorza Zachodniego. I choć bazy centralnej brak, to nie ulega wątpliwości, że wszystkie bibliografie są niezwykle cennym świadectwem szeroko pojętego dziedzictwa i lokalnej piśmienniczej spuścizny.

Kolejne wykłady dotyczyły zagadnień innych niż bibliografia regionalna jak chociażby dokumenty życia społecznego czy biblioteka cyfrowa. Niemniej wszystkie wyżej omówione pokrótce referaty dały przestrzeń do rozmów o bibliografiach tworzonych na terenie całego kraju.

 

Ps. O poprzednim Spotkaniu, zorganizowanym w 2019 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, przeczytacie tu

 

Marta

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czuj duch!... czyli bibliografia prasy harcerskiej

              W latach 2019-2020 ukazało się trzytomowe dzieło  poświęcone prasie harcerskiej autorstwa Mariana Miszczuka. Jak czytamy we wstępie opracowania, prasa harcerska zapoczątkowana we Lwowie w 1911 r. towarzyszy temu ruchowi niemal od samego początku, stanowiąc ważny i bogaty element jego historii. Wielokrotnie była najważniejszym przekaźnikiem informacji. Wydawnictwo będące efektem kilkudziesięciu lat poszukiwań i działań kolekcjonerskich autora obejmuje lata 1911-2019 i składa się na następujące tytuły: „Bibliografia prasy, gazetek ściennych i jednodniówek Związku Harcerstwa Polskiego: 1945-1950” (wyd. w 2019 r.), „Bibliografia Prasy Harcerskiej: 1911-1939” (wyd. w 2020 r.) oraz „Bibliografia emigracyjnej i polonijnej prasy harcerskiej oraz jednodniówek 1914-2019” (wyd. w 2020 r.                          ...

Historia normalizacji na świecie

Z początkami normalizacji (oczywiście nie w takim znaczeniu, jakie tym procesom nadajemy dzisiaj) zetknęliśmy się już u zarania ludzkości. Początkowo była to działalność nieświadoma, związana z rozwojem mowy, pisma, liczenia i mierzenia, a więc procesami pewnego ujednolicenia sposobów komunikowania się między ludźmi. Już w Biblii (Księga Wyjścia 25,10), we fragmencie dotyczącym budowy Arki Przymierza,  mamy także do czynienia z elementami wskazówek odnośnie zachowania pewnego standardu – Z drewna akacjowego zrobią skrzynię o długości dwa i pół łokcia, szerokości i wysokości półtora łokcia. W Chinach, w latach 221-210 p.n.e, cesarz Qin Shi Hiang ujednolicił pismo, system miar i wag, system pieniężny, a nawet rozstaw osi kół w wozach. Wprowadzone przez niego unifikacje przyczyniły się do znacznego rozwoju Chin oraz zapobiegły decentralizacji państwa. Także rozwiązania zastosowane przy okazji rozbudowy Wielkiego Muru Chińskiego oraz budowa kanałów nawadniających o...

Warsztaty dla bibliografów 2017

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w VIII Spotkaniu Bibliografów Regionalnych. Mamy nadzieję, że wspólne spotkanie pomogło nam wszystkim udoskonalić warsztat pracy.  I wreszcie obiecana prezentacja "Historia regionu. Trudne przypadki artykułów". Prezentacja do pobrania. Poniżej kilka fotek: Tematem spotkania była historia naszego regionu. Wyjątkowo gościliśmy też koleżanki z Działu Analiz i Współpracy z Regionem. Krzysztof Romulewicz opowiadał jak zmieniały się granice naszego regionu, od czasów najdawniejszych po współczesne. O nowym dziale 04.08.08 opowiedziała Paulina Wakar, a Ania Wysocka pokazała, jak unikać najczęściej popełnianych błędów podczas bibliografowania artykułów z dziedziny historii. Widoczną na zdjęciu prezentację z przykładami znajdziecie powyżej. Wszyscy uczestnicy spotkania Bibliografów Regionalnych otrzymali egzemplarze najnowszej publikacji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie "Drugi pokój toruński. ...